غلامحسین نظری

مشخصات فردی

فعالیت: نوازنده و خواننده

تاریخ تولد: 9/59

متولد: منوجان

محله: ناموجود

صفحات این هنرمند:

صفحه این هنرمند


 

 

از کودکی شروع کنیم واصلا چه اتفاقی افتاد که شما به موسیقی چنگ روی آوردید؟ در آذر ماه ۱۳۵۹ و در خانواده ای کشاورز و مذهبی متولد شدم. در همان دوران کودکی بود که شخصی از همین اهالی منوجان روی زمین پدرم کار میکرد که هر وقت فرصتی بدست می آورد یک چنگ قوطی داشت که بسیار زیبا می نواخت از او خوشم می اومد و احساس میکردم با این چنگ که او میزند آرامش به من دست می دهد. همیشه نگاه دستهایش می کردم تا اینکه به زودی یاد گرفتم او خیلی مهربان بود یک چنگ قوطی برای من ساخت که اولین چنگ من بود آن وقت سال ۶۹ و کلاس چهارم دبستان بودم .

– آن زمان بزرگترین آرزوی شما چه بود؟ می دانید که درمحمد نوازنده از بزرگان موسیقی چنگ است او در منوجان زندگی می کرد همیشه آرزو می کردم که روزی مثل درمحمد نوازنده بتوانم چنگ بزنم و درمحمد بگوید آفرین.

سر انجام آفرین را از درمحمد گرفتید؟ بله ولی دیگر درمحمد خیلی پیر و ناتوان شده بود.

– الان بزرگترین آرزوی شما در عرصه هنر چیست؟ موسیقی رودبار زمین جایگاه را در کشورمان پیدا کندو همین که آهنگ آن در هر کجای کشور بلند شود با نام رودبار زمین بشناسند و آوازه اش در جهان بپیچد آَگاهتر بگویم اینکه هر گاه نامی از بندرعباس در فیلمی برده شود یا آثاری از آن جا نشان داده می شود و همراه تصویر موسیقی بندری پخش می شود، خراسان موسیقی خراسانی ، لرستان موسیقی لری ، کردستان موسیقی کردی همین طور است . اما اگر در همین صدا و سیمای استانی ما فیلمی از شهرهای ما نشان بدهد چه موسیقی پخش می شود؟ همه ی اینها بستگی و بر آمده از تلاشها و چگونگی کارهای ما است و گر نه دیگران هیچ تقصیری ندارند.

شما به عنوان نوازنده چنگ از زندگی تان راضی هستید؟ در زندگی بله اما در هنر موسیقی نه چون که فکر می کنم در اول راه هستم در حالی که راه درازی در پیش دارم .

مهمترین برنامه های شما در آینده کدامند؟ در موسیقی محلی تحقیقات بیشتری داشته باشم تا گونه های اصیل آن پیدا کرده و چنگ را به صورت نت در بیارم. چون نت زبان بین المللی موسیقی است و این آغازی برای شناسندن موسیقی ما به جهانیان است رسانه های مدرن امروزی کره زمین را خیلی کوچک کرده و مردم را بهم نزدیک تر نموده اگر قدمی را اندکی محکم برداری صدایش را مردم همه جهان می شنوند.

شما که هنوز مجرد هستید فکر می کنید همسر آینده شما باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟ در خواسته ها و داشته های زندگی مشترکمان همزبان و همدل باشیم از هدفها و آرزوهای هنری که دارم درک صحیحی  داشته و یاری گر من باشد.

اهل مطالعه هم هستید؟ بله – چه نوع کتابهایی بیشتر می خوانید؟ کتابهای روانشناسی و تاریخ موسیقی. – مطالعه تا چه اندازه میتواند تأثیر در پیشرفت های یک نوازنده چنگ داشته باشد؟ میتواند در بهتر استفاده کردن از هنر خود و چگونگی ارتباط با مخاطبین و افزایش دانستنی های لازم برای یک هنرمند تأثیر گذار باشد.

– چرا در فرهنگ رودباری به نوازنده ی چنگ پهلوان می گویند؟  همان گونه که مولفه های بسیاری از فرهنگ رودباری از جمله گویش مردم ریشه در دوران باستان دارد این هم نامواژه ای مانده از روزگار اشکانیان است . می دانید که سرودهای پهلوی که بیشتر حماسی بودند آغاز آنها از روزگار اشکانیان بوده و از انجایی که نوازندگان چنگ در رودبار و بلوچستان بیشتر آهنگها ی حماسی و سرودهای پهلوانی می خوانده اند و چنگنوازی که در این باره به مرتبه استادی برسد «« پهلوان »» می گویند.

شما بیشتر آثار کدام یک از نوازندگان چنگ محلی را می پسندید؟ با تمامی توانمندیهایی که روانشاد پهلوان پیر بخش نور علی و مهارتهایی که شعبان پهلوان در نواختن چنگ داشتند من بیشتر به کارهای پهلوان در محمد نوازنده علاقمندم .

از حضور خود در جشنواره های موسیقی نواحی کشور به ویژه در تهران بگویید؟ خوب گروه ما که نامش «« آوای چنگ »» است تاکنون در جشنواره های مختلفی در کشور حضور یافته که مهمترین آنها جشنواره موسیقی بین المللی دهه فجر در تهران بود گروههای بسیار زیادی از کشورهای دیگر و حوزه های فرهنگی کشورمان در رشته های موسیقی پاپ محلی و کلاسیک حضور داشتند که در بخش موسیقی محلی با همراهی دوستان همگروه عالی درخشیدیم و جایزه ویژه جشنواره را صاحب شدیم که موفقیتی بزرگ برای موسیقی رودبار بود.

با توجه به اجراهای متعدد و سابقه چندین ساله و مهمتر از همه استقبال بسیار عالی مردم حتی در استانهای همجوار هرمزگان و بلوچستان چرا کاست منتشر نمی کنید؟ داشتن مشکلاتی چون نبود اسپانسر مالی که با توجه به هزینه های گزاف استودیو این روزها حمایت مالی در این باره کمتر اتفاق می افتد. ساله گذشته خیلی زحمت کشیدیم وقت زیادی هم روی این کار و نزدیک به دو میلیون تومان هزینه کردیم اما نداشتن اسپانسر مالی سرانجام به صورت رایگان روانه بازار کردیم که بدست مردم برسد البته بگویم پیش از این دو مجموعه کار در البوم های کویرانه ۲ و ۳ با همیاری و تلاش دوست هنرمند و دلسوز موسیقی محلی کرمان فواد توحیدی تهیه گردید و روانه بازار شد که اسپانسر این دو البوم حوزه هنری بود.

فکر میکنید چه چیزی باعث کسادی موسیقی محلی می شود؟ تا حدودی تبلیغات گسترده موسیقی پاپ و گرایش جوانان به آن و از این سو هم کم توجهی مسئولین به موسیقی محلی – البته این کم توجهی در عمل و گرنه در شعار که خیلی عالی است به خاطر کمبود تبلیغات جانبی و گسترش ندادن کارهای صحنه ای که ما باید با بالا بردن کیفیت کار و ارائه جذابیت آن ارزش نهادن خود به موسیقی سنتی ثابت کنیم.

شنیده ایم افرادی هستند که با انتقاد از شما می گویند غلامحسین نظری در پی مشهور شدن تغییر بسیار کرده است و آن سادگی و خوش اخلاقی سالها پیش را ندارد؟ بله تغییر بسیاری کرده ام و پیداست که با گذشت زمان با تجربه تر شده ام اما فکر نمی کنم آن اخلاق خود را از دست داده باشم و شاید  انتظاراتی که دوستان داشته اند برایم واقعا امکان پذیر نبوده و اما باید دوستان بدانند که اولویت کارهای من عرضه موسیقی سالم سنتی رودباری با کیفیتی بهتر خدمت به خود آنان و مردم این سرزمین است که اصل ارزش نهادن و گرامی داشتن موسیقی بومی است . که داشتن همه ی اینها مستلزم توانا بودن من در چگونگی های عرضه این هنر است .

برای سالهای جدید چه برنامه های در دست تهیه دارید؟ تهیه البوم جدید با اشعاری از شاعران خوش ذوق بومی سرایی چون رضا دال که هم اکنون در مرحله آهنگ آن هستیم که تلاش می کنیم بسیار متفاوت با گذشته باشد.

شنیده ایم مدتهاست در کلاسهای آموزش عملی موسیقی شرکت می کنید می شود توضیحی در این باره بدهید؟ الان حدود شش ماه است که در شهر کرمان نزد استاد آرش صفایی دوره ی کمانچه نوازی و دوره ی سولفج نزد استاد سعید عامری آموزش می بینم .

تلخ ترین خاطره شما را می خواهیم بشنویم ؟تعصب ورزی که خانواده ی مذهبی من در مخالفت با موسیقی و چنگ نوازی داشتند که پدرم با تمام توان مانع من می شد همان دوران بچگی را می گویم که چه بسیار دفعاتی تنبیه شدم. شاید باورش سخت باشد که روی هم رفته نزدیک به ۲۰ ساز من در تنور سوزانده شد. و در سالهای اخیر هم در جلسه ای بودم تا نوبت اجرای موسیقی رسید و من خوشحال آماده نواختن چنگ شدم که یکباره مسئولین از جا بلند شدند و سالن را ترک کردند این برای من خیلی زجر آور بود و تلخ ترین خاطره ی هنری من شد.

شیرین ترین خاطره هنری؟ جایی برای اجرا رفته بودم در حال نواختن موسیقی پاپ شدیم که یک بچه ۹-۸ ساله نزد من آمده و خواهش کرد که پاپ را قطع و چنگ بنوازم آن آغازی برای امیدواری بیشتر من شد.

نظر دهید !

هیچ نظری ثبت نشده است! شما می توانید اولین نفر باشید

    FOLLOW PAGE JOIN CHANNEL